Ne/jsem zločinec!

Dnes jsem se zúčastnila protestního turnaje v pokeru v Praze. Cílem bylo dokázat, že nejde o hazard, ale dovednostní hru. Na místo dorazil i ministerský státní dozor a za značného zájmu médií na místě sepsal o akci zápis. Osobně mohu sloužit jako zářný příklad toho, že poker není hazard!

Od skutečného hazardu odlišuje poker zásadní fakt - a sice, že není založen na pouhé náhodě. O úspěchu v této hře rozhoduje celá škála osobních dovedností, ale nebudu se opakovat - viz můj nedávný blog Poker není hazard. Jediné, co během pokerové hry neovlivníte je, jaké dostanete karty. Co ale ovlivní každý z hráčů je, jak s nimi dále naloží. Když hrajete ruletu, jen čekáte, kam padne kulička - nemůžete to ovlivnit naprosto nijak!

Proč jsem zrovna já ten zářný příklad, jak píšu v úvodu? Protože sama na sobě pozoruji, jak se v této hře zlepšuji. Dnes už neudělám chyby, které se mi "povedly", když jsem začínala. V poslední době jsem také mnohem úspěšnější, než tomu bylo na začátku. To vše by se mi nedařilo, kdyby to řídila jen náhoda. Navíc - kdo mě opravdu dobře zná, moc dobře víc, jaký jsem "šetřílek" a že zbytečně nevyhodím ani korunu. Nesázela bych bezhlavě peníze do bedny nebo rulety, kde to nemohu nijak ovlivnit. Navíc - poker se dá hrát i za pár korun (dokonce i zdarma - což uvítají zejména začátečníci), nemusí jít (a v drtivé většině ani nejde) nutně o hromady svazků stodolarovek, jak je to k vidění ve filmech, které zřejmě sloužily coby zdroj prověřených informací pro tvůrce stávající legislativy. Vidíte - zmínila jsem, že začátečníci většinou začínajou hrou zdarma (byl to i můj případ) - z toho jasně vyplývá, že ze začátečníků se časem stanou pokročilí a dalším časem třeba i světové špičky. Toto prostě není např. v ruletě možné! Tam se nejde nijak zlepšovat, tam jste skutečně jen loutkou pod kuratelou náhody. Pomíjím přitom, že si těžko někde zahrajete ruletu nebo bednu zcela zdarma... :o)

Hraje se snad mistrovství světa v ruletě nebo hracích bednách? V pokeru ano - a kupodivu vítězové se na předních místech nemění tak často, jak by předpokládal pouhopouhý zákon náhody... Nikdo nepopírá, že OBČAS je to štěstí i v pokeru potřeba. Ale nedá se na něj spoléhat každou hru, ve skutečnosti tvoří zhruba JEN 30% z celkového množství podmínek potřebných pro úspěšnou hru.

Před konáním dnešního protestního turnaje proběhla zajímavá debata na internetu - hlavně na facebooku. Objevily se i klasické čecháčkovské názory, které se dají shrnout do věty typu "to je fajn, že to bude a že budete bojovat i za moje zájmy, ale já tam nejdu, protože se bojím postihu". Proto mě (a jistě především organizátory) velmi mile překvapil fakt, že na turnaj přišlo mnohem víc hráčů, než bylo hráčských míst! Protože - pokud chci NĚCO ZMĚNIT, nemůžu jen v bezpečí domova čekat, až to za mě někdo jiný vyřeší. A bylo příjemné zjistit, že takový postoj má i dost jiných lidí...

Co se teď bude dít? Dle očekávání Asociace českého pokeru nejspíš dojde ke správnímu řízení, kde budou experti dokazovat, že poker není hazard a my, kdo ho hrajeme, neděláme nic nezákonného. Už se to povedlo v jiných zemích, proč by neměl zdravý rozum zvítězit i u nás?

 

 

 

Autor: Kateřina Kašparová | pondělí 9.1.2012 18:14 | karma článku: 18,06 | přečteno: 1929x
  • Další články autora

Kateřina Kašparová

Neschopní vpřed!

2.11.2015 v 18:39 | Karma: 43,27