Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehlídka ztraceného času - za naše peníze

7. 02. 2011 22:51:59
Nadávky, osočování, osobní urážky, obstrukce... takto stručně lze popsat dnešní Mimořádné zastupitelstvo Prahy 11. Připadala jsem si tam jako v Parlamentu - a to rozhodně nemyslím jako pochvalu, naopak!

Tak jsem se dnes vypravila na Mimořádné jednání Zastupitelstva Prahy 11 - kauza sledování tamních politiků mě zajímá jak profesně (už přes rok píšu pro Parlamentní listy), tak čistě lidsky, neboť se už delší dobu nemohu zbavit dojmu, že tady jde o něco jiného "v pozadí", než o to, co se nám, plebsu, strká "do popředí" (tedy do médií). Od samého začátku, kdy se první zmínky objevily v tisku, si kladu zásadní otázku: KDO si to tehdy vlastně objednal? A PROČ nám to teď denně cpe do médií? Protože to je přece to podstatné! Ne to, která firma to prováděla, který detektiv konkrétně a jestli byl zaměstnancem, nebo jen externím "dodavatelem" atd... Podobnými podružnostmi už byly popsány tuny noviného papíru, ale to klíčové jsem nenašla nikde. Proto jsem se vypravila na dnešní Mimořádné jednání Radnice MČ Prahy 11 s nadějí, že se to konečně dozvím.

No, lhala bych, kdybych řekla, že jsem se zase nedozvěděla vůbec nic. Popravdě, bylo to docela zábavné odpůldne. Celou hodinu(!) se nejprve zastupitelé hádali o program, aby ho nakonec schválili s jedním bodem programu (když pominu volbu návrhové komise a schválení přísedících k soudům, což bylo ve vzádné shodě odmávnuto za minutku).

Už při vstupu do sálu ohromil pohled na transparenty s nápisy typu "Více práce méně řečí" (s čímž lze rozhodně souhlasit). Za přítomnosti řady kamer a hojného zástupu médií se pak opoziční zastupitelé předváděli, kdo plivne horší nadávku na starostu, který jim zjevně leží v žaludku. Pozadí jejich sporů a osobní zášti neznám, ale bylo to vskutku tristní divadlo: došlo málem i na výčitky, kdo komu sebral v mateřské školce hračku... Do toho přítomná veřejnost pískala a troubila na trubky, až musela zasáhnout Městská policie a dav slovně uklidnit (na vyvedení někoho z křiklounů myslím nedošlo, zas tak divoké to tam nebylo).

Hlavním bodem programu bylo vystoupení novináře Kmenty z MF Dnes (který o kauze nejvíc psal). Bylo pro mě dost překvapením, že se novinář takto aktivně angažuje ve prospěch jedné ze stran sporu. Kolega Kmenta totiž působil spíš jako mluvčí opozice, než jako nezávislý investigativní žurnalista. Odvyprávěl, jak o kauze začal psát a nabídl svou vizi, jak to všechno bylo, včetně toho, proč si myslí, že si sledování politiků Prahy 11 objednal starosta Mlejnský. Žádný důkaz, jen domněnky. Úplně stejně (včetně používání shodných pojmů) přitom mluvili i opoziční politici - silná slova a nařčení, ale důkazy žádné.

Následně vystoupil starosta Mlejnský. I nejzarytější odpůrce musel uznat, že byl perfektně připraven - včetně doprovodné prezentace promítané na zeď (např. cenové mapy pozemků - hodně času věnoval právě tématu "podivně laciné prodeje obecních pozemků", které rovněž plní stránky novin). Při jeho razantním proslovu jsme se například dozvěděli, jaké podezřelé smlouvy na nájmy obecních pozemků podepsalo předchozí vedení radnice (= dnešní opozice) pouhý den před komunálními volbami v r. 2006. Přiznám se, že mě to (i další fakta z půlhodiného starostova vystoupení) docela vyrazilo dech - a asi jsem nebyla sama: opoziční politici přitom zaraženě koukali do stolu a bývalá starostka nervózně okusovala brýle. Věřím, že i v kolegovi Kmentovi začal vrtat aspoň malý červík pochybností, jestli to všechno třeba nebylo nějak jinak...? Mlejnský asi stokrát emotivně zopakoval, že si žádné sledování neobjednal - přesto se ho v následné rozpravě opoziční zastupitelé znovu asi 10x zeptali, proč si to objednal :o)

No a pak odešli novináři se svými kamerami a diktafony a napjatá atmosféra v sále povadla. Kupodivu se přestalo křičet i používat silná slova. Jak to skončilo, nevím, po 3 hodinách jsem odešla také. Jen si nejsem jistá, zda to celé vůbec bylo k něčemu - jak tam trefně několikrát zaznělo, stálo to celé několik desítek tisíc a říkám si, jestli by se opravdu nedaly využít lépe...??? A nemohu se zbavit zásadního dojmu (podobně jako na již zmíněných zasedáních Parlamentu): uživila by se vůbec většina těch zarputile diskutujících v běžném životě? Obávám se, že nikoliv. Protože planými řečmi se dá živit opravdu jen v politice (a jak dobře!)... Zaměstnanec či dokonce podnikatel si nemůže dovolit strávit hodiny dohadováním s obchodními partnery, jestli nejprve začne řešit ten problém, nebo tenhle; aby pak nezačal řešit vůbec žádný.

P.S. pro případné rejpaly o mém vztahu k Praze 11 dodávám pro úplnost:
obecně k Praze 11 chovám poměrně dobrý vztah proto, že podporuje zvířecí akce (mj. se mi hodně líbí, že třeba finančně podporují základní výcvik psů místních občanů). V tamní KC Zahrada (kde bylo to dnešní jednání) pořádám už pošesté (s jednou přestávkou - v Praze 7) soutěž krásy čtyřnohých koček Miss kočka. Na druhém ročníku (2005) byla osobně paní starostka Šorfová, která mi přišla velmi milá. Současný starosta Mlejnský na Miss kočku zatím nedorazil, třeba se ho dočkáme letos (vždy zveme starostu té MČ, kde akci pořádáme). A loni jsem byla členkou týmu "Psí láska", který v Praze 11 v září pořádal Historicky 1. největší sraz psů v ČR - dosáhli jsme českého rekordu (můj Bill se pochopitelně zúčastnil též :o)

Autor: Kateřina Kašparová | pondělí 7.2.2011 22:51 | karma článku: 20.42 | přečteno: 2800x

Další články blogera

Kateřina Kašparová

A až všechno zakážeme, bude úplně nejlíp

Tohle mi vážně vyrazilo dech – s posledním listopadovým dnem skončil největší poker room v Praze. Rozhodnutí, které naprosto postrádá veškerou možnou logiku. I drsní chlapi posmutněli...

1.12.2015 v 12:02 | Karma článku: 46.88 | Přečteno: 50338 | Diskuse

Kateřina Kašparová

Víte, co je Jágr v kabátku?

„Co ti mám povídat, mám Jágra v kabátku, hned na flopu jsem trefenej tupýrem, tak to tam kejchnu, frajer to pošle s květnem, a dopajdá mu tam kožak na štráse?!“ To není odposlech z blázince, ale od pokerového stolu. Nevěříte?

24.11.2015 v 16:06 | Karma článku: 22.23 | Přečteno: 3025 | Diskuse

Kateřina Kašparová

Neschopní vpřed!

Česká eurokomisařka Věra Jourová dostala nápad – chce, aby EU nařídila i soukromým firmám povinné zastoupení žen ve vedení. To mě coby ženu přímo nebetyčně uráží!

2.11.2015 v 18:39 | Karma článku: 43.22 | Přečteno: 4262 | Diskuse

Kateřina Kašparová

Největší bordel - Česká pošta!

Myslíte si, že když pošlete dopis nebo jinou zásilku DOPORUČENĚ, že ji opravdu obdrží ten správný adresát? Pak jste hluboce naivní - jako jsem byla do dnešního dne i já...

24.9.2015 v 14:26 | Karma článku: 38.23 | Přečteno: 4505 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

49. výročí sovětské invaze - bourání symbolů nejen sovětských

Sochy se bourají na celém světě. Známe to z vlastní zkušenosti i ze světa. Islámský stát dokonce zničil stavby tisíce let staré.

21.8.2017 v 8:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Petr Koláček

Všechno bylo napsáno. ... Vše ?

Moc nepíši, protože nechci omílat 1000x to samé, co bylo již napsáno, ale udělal jsem objev a o ten se chci podělit.

21.8.2017 v 7:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Martin Braun

21.08.1968

Vlastně bych měl napsat do nadpisu 20.08, protože letadla barbarských tlup začala na Ruzyni přistávat kolem 23. hodiny právě onoho dne. Jenže ten 21.srpen se vžil více.

21.8.2017 v 7:40 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 78 | Diskuse

Pavel Vávra

Svoboda slova = zbraň teroristy

Při vší úctě k mrtvým či raněným, při vší úctě k jejich pozůstalým, nestalo se skoro nic. Tedy nám, ani naší společnosti. Stalo se mnoho našemu strachu, ale ne tím hrozným činem, ale mediální kampaní a tím humbukem kolem.

21.8.2017 v 7:05 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 274 | Diskuse

Libor Čermák

Probudí smrt tohoto chlapce už konečně celou západní civilizaci?

Se slzami v očích jsem přijal zprávu, že hledaný sedmiletý australský chlapec Julian Cadman, který byl nezvěstný po teroristických útocích v Barceloně, se stal jednou z obětí tohoto hrůzného činu náboženských šílenců.

21.8.2017 v 5:50 | Karma článku: 31.34 | Přečteno: 748 |
Počet článků 79 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4824

Novinářka (Český rozhlas - st. Praha a Radiožurnál 90-93, TV Nova 94-98). Od r. 98 podnikám (mediální tréninky a poradenství). Od r. 1990 pomáhám opuštěným a týraným zvířatům (vedu Kočičí Azyl CZ). Od června 2012 vydávám časopis HAF & MŇAU - měsíčník pro všechny milovníky a majitele psů a koček.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.